סין הפכה להיות מפיקה ומפיצה חשובה של טיטניום בשוק העולמי

בכל שנה צורכת סין יותר מ 45% מכלל הביקוש העולמי לחומרי גלם טיטניום . בנוסף, ייצור ספוג טיטניום שהוזכר לעיל מהווה שליש מכלל הייצור העולמי, וייצור טיטניום דו חמצני מהווה 45% מכלל הייצור בעולם. ניתן לומר שסין הפכה לחלק החשוב ביותר בתעשיית הטיטניום העולמית. לאיכות שוק הטיטניום בסין ולפיתוח תעשיית הטיטניום בסין תהיה השפעה חשובה על תעשיית הטיטניום העולמית. בשנים האחרונות כמה מדיניות ושינויי שוק חדשים משפיעים על תעשיית הטיטניום הסינית. מול ההשפעות הללו, חברות סיניות מבצעות התאמות מתמדת. בשנים האחרונות הגורם הגדול ביותר שמשפיע על השוק הוא הלחץ שמביאה מדיניות הסביבה. מאז 2016, ממשלת סין הגבירה את הבדיקות הסביבתיות והפסיקה לסבול חברות הפולטות פליטות לא חוקיות. עובדה זו גורמת לכך שעל כל מפעל להגדיל את ההשקעה של ציוד להגנת הסביבה. עבור כמה מפעלים קטנים ובינוניים, סף ההון לשיפור ציוד הגנת הסביבה הוא מעבר ליכולתם לשאת, מה שמוביל לכמה מפעלים קטנים ובינוניים להפסיק את הייצור ולצאת מהשוק. בנוסף, לחברות מסוימות יש יכולת טיפול בפסולת מוגבלת, וכדי להבטיח עמידה בפליטות, חברות אלה צריכות להפחית את תפוקת הפסולת כך שתתאים לכושר הטיפול. כדי להפחית את ייצור הפסולת, חברות מסוימות בוחרות גם בחומרים באיכות גבוהה יותר, שמגדילות את עלויות הייצור.

 

בתהליך ההתפתחות המהירה של תעשיית הטיטניום בסין, הופיעו כמה בעיות. ראשית כל, צמיחת ייצור עפרות הטיטניום המקומי אטית יחסית, מה שמוביל לעלייה הדרגתית של התלות בייבוא. שיעור ההסתפקות העצמי של טיטניום בסין, שהגיע לשיא של 67 אחוזים בשנת 2014, נפל ל 58 אחוזים. שנית, בעוד הביקוש לעפרות טיטניום מיובאים גדל, התנודות מתרחשות בכמה מדינות מקור יבוא מרכזיות, מה שמוביל לחוסר באספקת חומרי גלם יציבים עבור כמה מפעלים במורד הזרם, שהשפיעו על הייצור. לחוסר היציבות של אספקת חומרי הגלם השפעה שלילית על איכות המוצר ועלויות הייצור של מפעלי טיטניום דו חמצני. בנוסף, איכות עפרות הטיטניום המיובאים יורדת בשנים האחרונות. ביניהם, הירידה בתכני TiO2 מביאה לירידה ביעילות הייצור של מפעלי טיטניום דו חמצני, וגם מביאה יותר ייצור פסולת. לאחר 2016 התחזקו משמעותית הדרישות להגנת הסביבה של סין, ועליית מוצרי הפסולת גרמה ללחץ רב על מפעלי טיטניום דו חמצני, וכמה מפעלים באזורים מסוימים הפחיתו או הפסיקו את הייצור באופן זמני עקב בעיות פליטה. עם זאת, הירידה בתוכן TiO2 מלווה בדרך כלל בעליית התוכן של רכיבי הטומאה, מה שגורם גם להשפעה על איכות המוצרים במורד הזרם. ארגונים במורד הזרם צריכים להשקיע יותר עלויות בייצור כדי לחסל את ההשפעה.

 

כאשר הביקוש של סין לחומרי טיטניום גדל במהירות, יותר ויותר חברות משקיעות במכרות מעבר לים. נכון לעכשיו, אפריקה היא האזור המרוכז ביותר עבור חברות סיניות להשקיע, ואוסטרליה היא גם מקום שאינו אידיאלי להשקעה. ישנם כמה פרויקטים אידיאליים של מכרות טיטניום ברחבי פרת 'הנמצאים בפיתוח. אנו מקווים לראות מקרים מוצלחים יותר של שיתוף פעולה ושיתוף פעולה win-win עם מפעלים סיניים. אולם בסין, עקב הביקוש העצום שנגרם בעקבות פרויקט הכלור העתידי, כמה חברות מפתחות טכנולוגיות חדשות המאפשרות לעבד עפרות טיטניום בדרגה נמוכה יותר כדי לעמוד בדרישות הייצור של דו תחמוצת טיטניום כלור, ובכך להגדיל את הערך של עפרות טיטניום בדרגה נמוכה. אם טכנולוגיה כזו מתועשת בהצלחה, היא תפתור את הדילמה של חומרי הגלם של סין. עד כה, הביקוש של סין לחומרי גלם טיטניום נשלט על ידי עפרות טיטניום חומצה גופרתית, אך נקודת הגידול העתידית היא עפרות טיטניום כלוריד, רוטיל וחומרי גלם אחרים. לא ניתן להשתמש במרכיבי עפרות הטיטניום המקומי של סין כחומרי גלם לכלור, וכמעט כולם מסתמכים על יבוא, וזו הסיבה הבסיסית לכך שסין מנסה לפתח טכנולוגיות חדשות כדי לשנות את תחולתן של עפרות טיטניום. עד שתעלו טכנולוגיות חדשות, הביקוש העתידי של סין לחומרי גלם לכלור צפוי להעלות את המחירים עוד יותר.